رد کردن لینک ها

شرکت سهامی

شرکت های سرمایه ای :

شرکت سهامی

شرکت سهامی شرکتیه که سرمایۀ اون به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام اونهاست. شرکت سهامی یک شرکت بازرگانی محسوب میشه، حتی اگر فعالیت اون بازرگانی نباشه. در شرکت سهامی تعداد شرکا نباید از سه نفر کمتر باشه. شرکت­های سهامی به دو نوع تقسیم میشن: اول شرکت­هایی که مؤسسین اون­ها قسمتی از سرمایۀ شرکت رو از طریق فروش سهام به مردم تأمین میکنن؛ به این گونه شرکت­ها، شرکت­های سهامی عام گفته میشه. دوم شرکت­هایی که کل سرمایۀ اونها در زمان تأسیس منحصراٌ توسط مؤسسین تأمین شده، این شرکت­ها رو شرکت سهامی خاص میگن.

 

دربارۀ دسته بندی شرکت­های سهامی، در قوانین اولیه و در ابتدا صرفاٌ شرکت سهامی بدون هیچ تفکیکی پیش بینی شده بود ولی بعداٌ در قانون تجارت اونها رو به سهامی عام وخاص تقسیم کردن.

 

شرکت­های سهامی عام در قوانین کنونی باید دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار باشن و مراحل خاصی برای اونا درنظر گرفته شده. شرکت سهامی عام نقاط  مشترک بسیاری با شرکت سهامی خاص داره، اما در زمان تأسیس شرکت­ حداقل سرمایۀ مورد نیاز، تعداد شرکا، ساز و کار ادارۀ شرکت و همچنین پذیره نویسی و افزایش سرمایه از موارد تمایز با شرکت سهامی خاص هستند که مورد توجه می باشه.

بازگشت به بالای صفحه
تماس با مشاوران یا چت آنلاین>>