رد کردن لینک ها

شرکت و انواع آن

شرکت های تجاری

تاجران و فعالان اقتصادی به دو گروه عمدۀ: شخص حقیقی تاجر و شخص حقوقی تاجر تقسیم میشوند. شخص حقوقی تاجر به معنی خاص­تر همون شرکت­های تجاریه. در حال حاضر فعالیت تاجران و بازرگانان و مخصوصاٌ شرکت­های تجاری تحت نظر قانون خاصی قرار گرفته­، به طوریکه اگر اشخاص حقوقی بخوان به فعالیت­های تجاری بپردازن، باید قبل از هر اقدامی نسبت به تشکیل و ثبت شخصیت حقوقی خودشون توی ادارات ثبت اقدام کنن، در غیر اینصورت نمی­تونن از حقوق و امتیازات مرتبط با شرکت­های تجاری بهره­مند بشن. تجارت گروهی در جهت استفاده از ظرفیت­های تجاری و بالا بردن سود و منفعت زمانی امکان پذیره، با ایجاد شخصیت حقوقی در زندگی اقتصادی و تجاری میشه به نوعی اعتبار سازی عمومی و بازرگانی رو ایجاد کرد.

نهاد شرکت­های تجاری از قانون تجارت بلژیک و فرانسه گرفته شده و با تصویب اولین قانون تجارت ایران در سال 4-1303 وارد نظام حقوقی ایران شده، بدون اینکه تعریفی از شرکت تجاری در این قانون و قانون جایگزین اون یعنی قانون تجارت در سال 1311 ارائه بشه.

شرکت­های تجاری همیشه به وسیلۀ عقد قرارداد به وجود میان و دارای شخصیت حقوقی هستن.

طبق قانون تجارت، همۀ شرکت­های تجاری دارای شخصیت حقوقین و ثبت این شرکت­ها الزامیه و تابع همۀ مقررات قانونی ثبت شرکت­ها هستن.

مرحوم دکتر منصور صقری شرکت تجاری رو اینطوری تعریف می کنه: شرکت عهدی است که به وسیله دو یا چند شخص توافق می کنند آورده­هایی رو به منظور تقسیم منافع احتمالی، مشترکاٌ مورد تجارت قرار دهند.

دکتر اسکینی نیز شرکت تجاری رو این طوری تعریف میکنه: شرکت تجاری قراردادی است به موجب آن یک یا چند نفر توافق میکنن سرمایۀ مستقلی رو که از جمع آورده­های آن­ها تشکیل میشود، ایجاد کنند و به مؤسسه­ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل میشه، اختصاص دهند و در منافع و زیان­های احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه سهیم شوند.

برای ایجاد شخصیت حقوقی، از جمله شرکت ها، شرایط زیر لازمه:

1 – قصد و ارادۀ شخصیت حقوقی: برای تشکیل شخصیت حقوقی، وجود قصد و اراده، لازم و ضروریه و در غیر اینصورت و مثلاٌ هر وقت که گروهی توی یه مهمانی و یا مراسمی گرد هم بیان شخص حقوقی به وجود نمیاد.

2 – هدفدار بودن گروه: این  گروه برای رسیدن به هدف خاصی پا به عرصۀ فعالیت میذاره. هرگاه دسته­ای از افراد، یا قسمتی از اموال بدون هدف کنار هم جمع بشن، شخص حقوقی تشکیل نمیشه. شخص حقوقی بعد از از بین رفتن هدف، حیات خودش رو از دست میده. بنابراین شخص حقوقی هم مثل شخص حقیقی آغاز و پایانی داره.

در قانون مدنی فرانسه تعریف شرکت تجاری به این صورته که: شرکت عبارت است از قراردادی که به موجب آن، دو یا چند نفر متعهد میشوند، شی را در شرکت بگذارند، با این هدف که منافع حاصله از آن را بین خود تقسیم کنند.

طبق نظر دیگه­ای از متخصصان شرکت تجاری این طوری تعریف میشه: شرکت تجاری عبارت است از سازمانی که بین دو یا چند نفر تشکیل میشود، که در آن هریک سهمی به صورت نقد یا جنس یا کار خود در بین می گذارند، تا مبادرت به عملیات تجاری نموده، و منافع و زیان­های حاصله را بین خود تقسیم کنند.

null

انواع شرکت های تجاری

در قانون کشور ما شرکت­های تجاری به اشکال مختلفی در اومده­اند. در قوانین مربوط به شرکت­ها، شرکت­های سهامی، ضمانتی و نسبی و مختلط در نظر گرفته شده بود که در قوانین بعدی تغییراتی در ماهیت انواع شرکت­های تجاری به وجود اومد. بدون در نظر گرفتن اقسام شرکت­ها در قانون تجارت، میتونیم شرکت­ها رو براساس میزان مسئولیت شرکا، تابعیت شرکت­ها و یا موضوع شرکت­ها به اقسام مختلف تقسیم بندی کنیم.

شرکت­های تجاری بر اساس شخصیت شرکا و مسئولیت اون­ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم میشن:

شرکت های اشخاص

در شرکت­های اشخاص، شخصیت و اعتبار شرکا از اهمیت خاصی برخورداره، و شرکای شرکت معمولاٌ اشخاصی هستند که به شخصیت، اعتبار و سرمایۀ…..

یکی از این موارد شرکت ها شرکت های تضامنی است که ….

بیشتر بدانید

شرکت سرمایه ای

در این شرکت آوردۀ شرکا و میزان اون، مهم­تر از شخصیت شرکا و میزان مسئولیت اونهاست، در شرکت­های سرمایه­ای شرکا فقط…..

شرکت های سهامی عام و خاص و مسئولیت محدود از این دسته هستند

بیشتر بدانید

شرکت های مختلط

در شرکت­های مختلط دو دسته شریک وجود داره، یک دسته از شرکا مسئولیتشون محدود به میزان سرمایه و آوردۀ اونهاست

دستۀ دیگه مسئولیت نامحدود دارن و در صورت بدهی داشتن شرکت…..

بیشتر بدانید

دارای شرایط خاص

از جمله این شرکت ها میتوان به شرکت های تعاونی ، شرکت های علمی و شرکت های خارجی همچنین شرکت های دولتی نیز اشاره کرد…..

شرکت تعاونی بر اساس قوانین خاصی از جمله قانون شرکت­های تعاونی…

بیشتر بدانید
بازگشت به بالای صفحه
تماس با مشاوران یا چت آنلاین>>