رد کردن لینک ها

شرکت تعاونی

شرکت تعاونی

شرکت تعاونی بر اساس قوانین خاصی از جمله قانون شرکت­های تعاونی و قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران به وجود میاد، و به طور کلی تابع قوانین اختصاصی خودشه.

شرکت تعاونی شرکتیه که از اشخاص حقیقی یا حقوقی­ای تشکیل شده که به منظور رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا، دور هم جمع شده­اند؛ تا از طریق خودیاری و کمک متقابل و همکاری با همدیگر و با موافقت اصولی که در قانون وجود داره، به اهداف خود برسن.

شرکت­های تعاونی مثل شرکت­های تجاری دارای شخصیت حقوقین و دارایی­ای مستقل از دارایی اعضا دارن

در شرکت­های تعاونی، وزارت تعاون نقش نظارتی داره و امور و نحوۀ ثبت صورت­جلسه با مجوز وزارت تعاون صورت میگیره، البته براساس موضوع فعالیت، شرکت­های تعاونی به انواع مختلفی تقسیم میشن، که از جملۀ آنها میتونیم به تعاونی­ تولید،تعاونی خدماتی، تعاونی سهامی عام، تعاونی اعتبار آزاد و گروه شغلی، تعاونی کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش وصید ماهی، شیلات، تعاونی صنعت، معدن، تعاونی عمران شهری، تعاونی توزیع از جمله تعاونی مشاغل، مصرف­کنندگان، مسکن، تعاونی فراگیر، تعاونی چند منظوره و سایر تعاونی­ ها اشاره کنیم.

نوع دیگری از تعاونی­ها، تعاونی سهامی عامه که برای مستندات، نوعی شرکت سهامی عام تلقی میشه، که با رعایت قانون تجارت و محدودیت­های موجود در قانون ” اصلاح موادی از قانون برنامۀ چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست­های کلی اصل 44 قانون اساسی” تشکیل میشه.

در یک شرکت تعاونی سهامی عام، مؤسسین قسمتی از سرمایۀ شرکت رو از طریق فروش سهام به مردم تأمین میکنن. در زمان تأسیس و در طول فعالیت، سرمایۀ شرکت نباید از پنج میلیارد ریال کمتر باشه.

نوع دیگه­ای از از شرکت­های کلاسیک و اصیل تعاونی که در تمام دنیا معروفه، شرکت تعاونی روستاییه که طبق قانون شرکت­های تعاونی سال 1350 تشکیل میشه و تعاریف و تشریفات مخصوص به خودش رو داره و تحت نظر وزارت تعاون نیست (از شمولیت وزارت تعاون خارجه).

بازگشت به بالای صفحه
تماس با مشاوران یا چت آنلاین>>