شرکت و انواع آن

شرکت و انواع آن از نهاد شرکت­ های تجاری از قانون تجارت بلژیک و فرانسه گرفته شده و با تصویب اولین قانون تجارت ایران در سال 4-1303 وارد نظام حقوقی ایران شده است، بدون اینکه تعریفی از شرکت تجاری در این قانون و قانون جایگزین اون یعنی قانون تجارت در سال 1311 ارائه بشود.

شرکت­ های تجاری همیشه به وسیلۀ عقد قرارداد به وجود میان و دارای شخصیت حقوقی هستد.

طبق قانون تجارت، شرکت و انواع آن همۀ شرکت­ های تجاری دارای شخصیت حقوقی و ثبت این شرکت­ ها الزامی و تابع همۀ مقررات قانونی ثبت شرکت­ ها هستند.

انواع شرکت ها

شرکت های دانش بنیان

شرکت در مناطق آزاد تجاری 

شرکت های مسئولیت محدود 

مرحوم دکتر منصور صقری شرکت تجاری رو اینطوری تعریف می کنه:

شرکت عهدی است که به وسیله دو یا چند شخص توافق می کنند آورده­هایی رو به منظور تقسیم منافع احتمالی، مشترکاٌ مورد تجارت قرار دهند.

دکتر اسکینی نیز شرکت تجاری را این طوری تعریف میکنه:

شرکت تجاری قراردادی است به موجب آن یک یا چند نفر توافق میکنند سرمایۀ مستقلی رو که از جمع آورده­ های آن­ها تشکیل میشود، ایجاد کنند و به مؤسسه­ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل میشوذ ، اختصاص دهند و در منافع و زیان­ های احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه سهیم شوند

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row height=”auto”][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_column_text]

برای ایجاد شخصیت حقوقی، از جمله شرکت ها، شرایط زیر لازمه

1 – قصد و ارادۀ شخصیت حقوقی:

برای تشکیل شخصیت حقوقی، وجود قصد و اراده، لازم و ضروریه و در غیر اینصورت و مثلاٌ هر وقت که گروهی توی یه مهمانی و یا مراسمی گرد هم بیان شخص حقوقی به وجود نمیاد امری ضروری در شرکت و انواع آن است.

2 – هدفدار بودن گروه در شرکت و انواع آن:

این  گروه برای رسیدن به هدف خاصی پا به عرصۀ فعالیت میذاره. هرگاه دسته ­ای از افراد، یا قسمتی از اموال بدون هدف کنار هم جمع بشوند، شخص حقوقی تشکیل نمیشود. شخص حقوقی بعد از از بین رفتن هدف، حیات خودش رو از دست میده. بنابراین در شرکت و انواع آن شخص حقوقی هم مثل شخص حقیقی آغاز و پایانی داره

در قانون مدنی فرانسه تعریف شرکت تجاری به این صورته که: شرکت عبارت است از قراردادی که به موجب آن، دو یا چند نفر متعهد میشوند، شی را در شرکت بگذارند، با این هدف که منافع حاصله از آن را بین خود تقسیم کنند.

طبق نظر دیگه­ای از متخصصان شرکت تجاری این طوری تعریف میشه: شرکت تجاری عبارت است از سازمانی که بین دو یا چند نفر تشکیل میشود، که در آن هریک سهمی به صورت نقد یا جنس یا کار خود در بین می گذارند، تا مبادرت به عملیات تجاری نموده، و منافع و زیان­های حاصله را بین خود تقسیم کنند.

ثبت انواع شرکت های تجاری

در قانون ثبت انواع شرکت شرکت­ های تجاری به اشکال مختلفی در آمده ­اند. در قوانین مربوط به شرکت­ ها، شرکت­ های سهامی، ضمانتی و نسبی و مختلط در نظر گرفته شده بود که در قوانین بعدی تغییراتی در ماهیت انواع شرکت­ های تجاری به وجود اومد. بدون در نظر گرفتن اقسام شرکت­ها در قانون تجارت، میتونیم شرکت­ ها رو براساس میزان مسئولیت شرکا، تابعیت شرکت­ ها و یا موضوع شرکت­ها به اقسام مختلف تقسیم بندی کنیم.

شرکت­های تجاری بر اساس شخصیت شرکا و مسئولیت اون­ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم میشن:

  1. شرکت های اشخاص
  2. شرکت سرمایه ای
  3. شرکت های مختلط
  4. شرکت های دارای شرایط خاص
پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟