تماس با موسسه ونک

مراحل ثبت برند و علامت تجاری به صورت گام به گام در سال 1400

مراحل ثبت برند و علامت تجاری یکی از پیچیده ترین مراحل اداری بوده که اکثر مدیران و کارآفرینان کشور با آن بیگانه می باشند در این مقاله قصد داریم به زبانی ساده مراحل ثبت برند و علامت تجاری را گام به گام معرفی نموده تا ضمن آشنایی اجمالی با مراحل پیشرو ، بتوانید تصمیمات درستی در هر مرحله اتخاذ نمایید.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی ونک با بیش از 15000 ثبت برند و علامت تجاری بزرگترین موسسه حقوقی کشور در این حوزه می باشد که بسیاری از برند های نام آشنای کشور را تاکنون به ثبت رسانده و توانسته به لطف ایزد منان به جامعه تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالا و خدمات کشور ، ارائه شایسته خدمت نماید.

در ابتدا لازم میدانیم در صورتیکه با مفاهیم اولیه ثبت برند و علامت تجاری آشنا نیستید ابتدا مقاله ای که در این حوزه قبلا نوشته ام را مطالعه فرمایید : ” ثبت برند و علامت تجاری و تفاوت علامت و نام تجاری چیست

قبل از اینکه به گامهای مراحل و نحوه ثبت برند و علامت تجاری بپردازیم لازم است بدانید که در سال 1400 تمامی مراحل به صورت الکترونیکی انجام میپذیرد و در صورتیکه در هر مرحله متقاضی اطلاعات را به درستی وارد نکند ، ارزیاب با درج و اعلام نقصی پرونده ، کار متقاضی را عودت داده و گاها این عملیات تا بیش از یکسال زمان خواهد برد پس با دقت تک تک مراحل را دنبال نمایید تا در صورتیکه خودتان بخواهید اقدام به ثبت برند و علامت تجاری نمایید بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکنه به انجام آن مبادرت ورزید . در صورت داشتن هرگونه ابهام و سوالی نیز میتوانید با کارشناسان خبره ثبت ونک به شماره 02187790 تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان آنها بهره ببرید.

مراحل ثبت برند و علامت تجاری بایستی دقیقا مطابق شیوه نامه اداره اختراعات و ثبت علایم انجام شده تا بتوانید به صورت قانونی برند را به نام متقاضی ثبت نمود. تمامی عرضه کنندگان کالا میتوانند محصولات خود را با ثبت برند با نام خود انجام دهند. البته برای اشخاص حقوقی و حقیقی داشتن کارت بازرگانی در صورتی که شرکت تولیدکننده نباشد الزامی است.

ماده 2 قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری اعلام نموده درصورت ثبت برند افراد میتوانند به صورت انحصاری از امتیاز استفاده از آن بهره مند باشند.

در نگاه کلی بایستی با ارائه مدارک لازم مرحله به مرحله و گام به گام مراحل ثبت برند و علامت تجاری را پیش برد برای این منظور مراحل زیر را متقاضی می بایست دنبال نماید.

1) برای ثبت برند ابتدا به آدرس سایت ثبت برند و علامت تجاری بروید.

متقاضیان ثبت برند بایستی ابتدا وارد سایت :  http://iripo.ssaa.ir شوند . خاطر نشان میشود در سال 1400 تمامی عملیات ثبت برند به صورت سامانه بر خط بوده و پذیرش و ثبت اظهارنامه به صورت حضوری امکان پذیر نیست و  سپس اظهارنامه ثبت برند را تکمیل نمایند. لازم به ذکر است که نتایج و اطلاع از وضعیت درخواست نیز از طریق همین سامانه و در قسمت پیگیری قابل مشاهده و رفع نقصان احتمالی می باشد و مکاتبات نیز در قسمت ثبت انواع درخواست سایت قابل پیگیری و ارسال است.

2- برای ثبت برند و علامت تجاری می بایست ابتدا ثبت نام و به سایت وارد شوید.

با کلیک بر روی گزینه ثبت نام اطلاعات خواسته شده را وارد نموده و گام به گام مراحل را طی کنید تا نام کاربری و پسورد شما فعال گردد.

3- اسکن مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و نام تجاری.

توصیه میکنم قبل از شروع مراحل تمامی مدارک مورد نیاز برای طی مراحل را اسکن و آماده نمایید و در سایز های استاندارد فشرده سازی کنید. در صورتیکه از مدارک لازم برای ثبت برند و علامت تجاری مطلع نیستید مقاله : ” مدارک مورد نیاز برای ثبت برند ” را مطالعه فرمایید.

مدارک ثبت لازم برای ثبت برند اشخاص حقیقی به اختصار :

 • کپی شناسنامه متقاضی ثبت
 • کپی کارت ملی متقاضی ثبت
 • در صورتی که نام تجاری به صورت لاتین است تصویر کارت بازرگانی نیز الزامیست.
 • تصویر مجوز فعالیت همچون جواز تاسیس ، پروانه بهره برداری و …..

مدارک لازم برای متقاضی شخص حقوقی :

 • تصویر شناسنامه مدیران شرکت
 • تصویر کارت ملی مدیران شرکت
 • تصویر روزنامه رسمی و آگهی تاسیس
 • تصویر آخرین تغییرات شرکت
 • تصویر مجوز فعالیت شرکت همچون جواز تاسیس ، پروانه بهره برداری و …
 • تصویر کارت بازرگانی در صورتیکه در نام تجاری از حروف لاتین استفاده شده باشد.

4- تکمیل اظهارنامه برای ثبت برند و علامت  تجاری

در این مرحله ابتدا نوع مناسب اظهار نامه را برای خود برمیگزینید و بعد از آن اطلاعات خواسته شده را وارد کرده شاید لازم باشد تاکید نمایم که در تکمیل اظهارنامه بایستی اطلاعات به صورت دقیق در فرم مربوطه وارد شود . اظهارنامه به عنوان سندی رسمی و قابل ارائه به مراکز قضایی در صورت بروز اختلاف فیمابین شرکا و سهام داران می باشد و نحوه تکمیل آن باید کاملا دقیق باشد.

5- ورود اطلاعات مالک برند

در این قسمت اطلاعات مربوطه به شخص صاحب برند را وارد نموده و در این فرم اگر متقاضی شخص حقیقی باشد قسمت مربوطه و اگر متقاضی ثبت برند و علامت تجاری شخص حقوقی باشد بایستی اطلاعات مربوط به آن را وارد کرد.

6- ثبت نهایی برای ارزیابی

پس از ورود اطلاعات لازمه در مورد مالک برند کلید ثبت نهایی و درخواست بررسی را فشرده و نتیجه اطلاعات غالبا پس از بررسی کارشناسان مربوطه حداکثر ظرف دوهفته در سامانه قرارداده میشود . و متقاضی میتواند با مشاهده پرونده از نتیجه درخواست ثبت برند و علامت تجاری مطلع گردد.

7- پرداخت هزینه ثبت برند

پس از بارگذار و تکمیل مدارک باید هزینه ثبت برند را واریز نمایید این هزینه در متقاضیان اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

8- دریافت شناسه اظهارنامه

پس از پرداخت هزینه های ثبت علامت تجاری و تائیدیه کارشناسان می بایست هزینه های مربوطه را واریز نمایید و اصل مدارک را مطابق با اعلام کارشناسان ثبت به آدرس مندرج در پاسخ متقاضی ارسال نمایید.

مراحل ثبت برند

 

خلاصه ی مواردی که با هم مقایسه می کنیم:

 1. ثبت برند چیست؟
 2. مراحل ثبت برند چگونه است ؟
 3. مزایا و معایب ثبت برند
 4. مدارک مورد نیاز ثبت برند

ثبت برند چیست؟

ثبت برند یا نام تجاری سبب محصولات و خدمات و شرکت ها از سایر خدمات و شرکت ها می شود در واقع شرکت را از بین هزاران شرکت متمایز می نماید.

با برای اقدام به ثبت برند و علامت تجاری به سامانه ثبت علامت تجاری مراجعه کنند و از طریق سایت اقدام به ثبت اظهارنامه ی برند کنند.

بعد از بررسی از سوی اداره ثبت برند جواب اداره از واحد پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل رویت است .

همچنین می توان از بخش ثبت انواع درخواست اقدام به تمدید برند ، انتقال برند ، رفع نقص و … اقدام کرد.

هفت مرحله در ثبت برند

مرحله اول مراحل ثبت برند

مشاوره در مورد موضوع فعالیت نام انخابی  برند با مشاوران تخصصی ثبت ونک مرتبط در زمینه مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت برند و مرات زمانی که طول می کشد تا برند ثبت شود برند باید طوری انتخاب شود که ساده و در ذهن ماندگار باشد که وقتی فردی می بیند تداعی محصولات شما شود.

مرحله دوم مراحل ثبت برند

در این مرحله باید تحقیق کنید که مشابه یا عین برند شما برندی ثبت نشده باشد باید استعلام برند گرفت تا متوجه این موضوع شد.

در صورت وجود تشابه زیاد بین برند شما و برندی که قبا ثبت شده است ، تقاضای شما رد خواهد شد.

مرحله سوم مراحل ثبت برند

جمع آوری مدارک و تحویل به ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید.

بعد از تکمیل صورتجلسه اظهار نامه ی ثبت علامت تجاری مدارک را بارگذاری کنید .

مدارک مورد نیاز جهت مراحل ثبت برند :

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 2. مجوز فعالیت ( جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و…)
 3. کپی برابر اصل کارت بازرگانی و کارت عضویت بازرگانی
 4. اطلاعاتی نظیر آدرس ،شماره تماس ، کد پستی ، ایمیل
 5. پرداخت هزینه ی مربوطه در سایت ثبت علائم تجاری

 مرحله پنجم مراحل ثبت برند

پس از آن که اظهار نامه ثبت برند و علامت تجاری توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی بررسی شد و فاقد نقص بود ،پیامکی مبنی بر این که ثبت علامت تجاری شما مانعی ندارد ارسال می شود. در این مرحله باید به صورت حضوری به اداره مراجعه کرده و پرونده ثبت برند را تشکیل دهید.

مرحله ششم ثبت برند

در این مرحله موضوع درخواستی ثبت شرکت ونک مورد بررسی اداره مالکیت معنوی قرار می گیرد و به روزنامه رسمی ارسال می شود.

حال شما باید هزینه روزنامه رسمی در نوبت اول را پرداخت کنید که حدودا بعد از یک هفته روزنامه چاپ و به آدرس شما ارسال می شود.

نکته : از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول برای اسخاص ثالث 30 روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود می دانند نسبت به آن رسما اعتراض نمایند.

مرحله هفتم ثبت برند

در آخر با داشتن هر دو روزنامه رسمی کثیرالانتشار نوبت اول و دوم ، یک نسخه صورتجلسه اظهار نامه علامت تجاری و ده نمونه از برند در ابعاد 6*6 مجددا به اداره مالکیت معنوی به تداره مالکیت معنوی مراجعه کند .

اگر پروسه و مراحل ثبت برند و علامت تجاری شما توسط موسسه ثبت ونک انجام گیرد نیازی به حضور فیزیکی در اداره نمی باشد و همه ی مراحل توسط موسسه انجام می شود.

هزینه ی ثبت برند چقدر است ؟

هزینه ثبت برند متغیر است و آن هم به چند دلیل بستگی دارد . مثل طبقه ای که برای ثبت برند انتخاب می نمایید ، حقیقی و حقوقی بودن برند همگی در ثبت برند تاثیر دارند.

آیا نحوه انجام مراحل ثبت برند مهم است ؟

در موسسات حقوقی ثبت برند و ثبت شرکت بیشترین متقاضیان را به خود اختصاص می دهند. برای تمامی مراحل ثبت برند فقط باید به اداره مالکیت معنوی برویم که این اداره فقط در تهران مستقر است تمامی اظهارنامه های دیگر در شهرستان ها از طریق سامانه اینترنتی این اداره ثبت می شود .

نکات مهم  در مراحل ثبت برند

تمامی هزینه های ثبت برند از سامانه ssaa.ir به صورت اینترنتی پرداخت می شود.

در مورد اظهارنامه و تایید و رد شدن آن اداره مالکیت صنعتی نقس مهمی در تایید و رد شدن برند دارد.

اگر اعتراض به رد برند داشتید 30 روز کاری زمان دارید که دقیقا بعد از انتشار در روزنامه می باشد.

فرآیند ثبت برند در ثبت ونک

برای ثبت برند مشاوران تخصصی ما اطلاعات لازم در مورد برند و قوانین حاکم بر ثبت برند و علامت تجاری را  در اختیار شما می گذارند و پس از این مدارک و هزینه های مربوطه از متقاضی دریافت و در کم ترین زمان ممکن ثبت برند شما را انجام می دهند برای اطلاعات بیشتر با شماره 87790-021 تماس بگیرید.

فهرست