ثبت ونک

نام تجاری

نام تجاری و نکات آن

آیا اسم تجاری باید معرفی کنندۀ هویت صنفی افراد چه تاجر و چه غیر تاجر باشد؟ نکته ه­ایی که باید به اون توجه کرد اینه که اکثر تاجران و بازاریابان به کلماتی که برای متمایز کردن کالاها یا خدمات به کار میرن (نام تجاری) میگن، نه (علامت تجاری)، و به تصاویری هم که علامت تجاری هستن، بیشتر آرم، لوگو، مارک و … میگن، به همین دلیل تعریف­ها و اصطلاحات قانونی با تعریف­ها و اصطلاح­هایی که در تجارت و بازاریابی بکار میره، یکی نیست و فرق داره.

نام تجاری به چه معنی است ؟

عنوانی است که از شهرت یک تاجر حکایت دارد، و شخص تاجر بوسیلۀ اون خودش را معروف و مشهور میکند. اسم تجاری ممکنه نام خانوادگی خود تاجر و یا یک اسم فانتزی باشد، این امکان هم وجود داره که اسم تجاری با اسم شرکت یکی باشد. به جز اون مواردی که وزارت عدلیه ثبت رو الزامی میکنه، ثبت اسم تجاری اختیاریه. به دلیل اینکه تا این تاریخ نظامنامۀ مادۀ 582 قانون تجارت تهیه و تصویب نشده، نحوۀ ارتباط و شمول و اطلاق ثبت برند و علامت تجاری با نام شرکت دچار ابهام شده.

نام تجارتی

در قانون ثبت اختراعات، طرح­های صنعتی و علائم تجاری به عنوان نام تجارتی تعریف شده­اند، با توجه به این تعریف، میشه گفت که نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرفی کننده و مشخص کنندۀ یک شخص حقیقی یا حقوقی باشه.با توجه به قانون، اسم یا عنوانی که ماهیت یا روش استفاده از اون، بر خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشه، و یا باعث فریب مراکز تجاری یا عمومی نسبت به ماهیت مؤسسه­ای که اسم تجاری اونو معرفی میکنه بشه، نمیتونه به عنوان نام تجاری به کار بره.

قوانین ثبت اجباری نام تجاری

طبق قانون، با رعایت قوانین و مقررات ثبت اجباری نام­های تجاری، این قبیل از نام­ها حتی بدون ثبت هم در برابر عمل خلاف قانون اشخاص ثالث حمایت میشوند .هر نوع استفاده از یک نام تجاری بوسیلۀ اشخاص ثالث، به صورت نام تجارتی و یا علامت یا علامت جمعی، و یا هر نوع استفاده ، به طوری که عرفاً باعث فریب افکار عمومی بشه، غیرقانونی به حساب میاد.در مورد ثبت نام تجاری مقررات خاصی وجود نداره، این مورد به همراه نبودن یک بانک اطلاعاتی برای نام­های تجاری باعث شده تا کارشناسان ادارۀ ثبت علامت تجاری برای اجرای بندهایی از قانون با مشکل مواجه بشن.

  1. نام­ تجاری، در حوزۀ حقوق صنعتی، با توجه به تعریف­ بالا و با توجه به نقشی که  باید در تشخیص بنگاه ­ها از همدیگه داشته باشن، واضحه که مثل علائم تجاری باید قدرت اینو داشته باشه که بشه برای تشخیص ازش استفاده کرد، و همینطور نباید باعث گمراهی مخاطب بشود.
  2. در پیش نویس لایحه­ هایی پیشنهادی قانون تجارت، به صورت اسم یا عنوانی تعریف شده که مشخص کنندۀ تاجره. فعالیت تحت یک نام فقط در صورتی ممکنه که اون اسم تجاری ثبت شده باشد.
  3. نام تجاری نباید طوری انتخاب باشد که باعث اشتباه بشود؛ مثلاً تاجری که شریک ندارد، نمیتواند نامی را انتخاب کند که باعث بشود مخاطب احساس کند که شریکی وجود دارد؛ یا مثلاً یک تاجر نمیتواند اسمی رو انتخاب کند که شبیه نام تجاری دیگری باشد؛ همینطور استفاده از هر اسمی که بر خلاف نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشه ممنوع است.
  4. بعد از اینکه یک نام ثبت شد، برای دارندۀ اون، حق انحصاری به وجود می آید، به همین خاطر هیچ تاجری نمی­تواند که بوسیلۀ دیگران ثبت شده رو برای فعالیت خودش انتخاب کند، حتی اگر یک علامت باشد.
  5. اگر یک نام یا علامت تجاری، شبیه یک نام تجاری دیگری باشد، چون این شباهت ممکن است باعث گمراهی بشود، پس استفاده از اون ممنوع است؛ حتی اگر این اسم، نام خانوادگی تاجر هم باشد اگه به دلیل تشابه با دیگه­ ای باعث گمراهی بشود، باز هم استفاده ازش ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟