ثبت ونک

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود در تهران و دیگر نقاط ایران و مراحل و هزینه های آن یکی از پر تکرارترین سوالات ثبتی بوده زیرا بی شک یکی از بیشترین انواع ثبت شرکت در تهران و ایران ثبت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می باشد.

در این میان دانستن و شناختن تفاوت های موجود در بین انواع شرکت در زمان ثبت شرکت از اهمیت ویژه ای برخوردار است در این مقاله ما به تفضیل به بررسی ثبت شرکت سهامی خاص خواهیم پرداخت .
برای اطلاع از ثبت شرکت با مسئولیت محدود مقاله مربوطه را مطالعه نمایید و همینطور برای اطلاع از ثبت شرکت سهامی عام مقاله ای در این حوزه تهیه گردیده که دیدگاه شما را در این حوزه مبسوط می نماید.

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

 • شرکت سهامی خاص به چه نوع شرکتی می گویند؟
 • برای ثبت این نوع شرکت به چی نیاز داریم و مدارک مورد نیاز چه هستند؟
 • ثبت شرکت سهامی خاص چه قدر هزینه دارد؟
 • ویژگی این نوع شرکت ها چیست؟

در این مقاله به تمامی سوالات شما در ادامه پاسخ خواهیم داد.

اگر سوال دیگری هم در این خصوص دارید و یا نیاز به مشاوره ثبتی دارید کارشناسان ما مشتاقانه آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند.

02187790

اما مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و دیگر نقاط ایران را قول دادیم که برایتان توضیح دهیم. لطفا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی تک تک سوالاتتان بپردازیم.
قبل از شروع همه چیز باید بدانید که در حرف شاید ثبت شرکت سهامی خاص کار ساده ای به نظر بیاید ولی در این مورد قوانین بسیاری موجود می باشد که اگر آگاهی کافی از آن ها را نداشته باشید ممکن است دچار مشکل شوید و جدا از اتلاف وقت هزینه بسیاری برای شما بوجود بیاورد.

به همین منظور برای سرعت بیشتر و هزینه کمتر میتوانید از کارشناسان خبره موسسه حقوقی ثبت ونک در این زمینه مشاوره رایگان بگیرید.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و دیگر نقاط کشور

برای ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و دیگر نقاط ایران باید ابتدا بدانید که شرکت سهامی خاص نوعی شرکت است که هرکس به مقدار درصد سهام  خود  نسبت به تمامی دیون شرکت تعهد دارد بنابراین به این نوع از شرکت، شرکت سهامی خاص گویند و سرمایه افراد به سهام درون شرکت تبدیل می شود. برای ثبت شرکت سهامی خاص شما نیاز به حداقل 3 نفر اعضا و 2 بازرس دارید.
همچنین برای تعیین نام این نوع شرکت ها توجه داشته باشید که حتما باید پسوند “سهامی خاص” در انتهای نام آنها باشد.

در شرکت های سهامی خاص ،سهامدارها و بازرسین به هیچ وجه نبایست با یکدیگر نسبت فامیلی داشته باشند. قانون دیگری که در رابطه با ثبت شرکت سهامی خاص موجود است این است که بایست 35% از سرمایه شرکت در یک حساب که به نام شرکت و در حساب شرکت در شرف تاسیس باشد بلوکه شود. اما این وجه بلوکه شده پس از آن که آگهی شرکت در روزنامه رسمی به چاپ برسد قابل برداشت می شود. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 مبلغ یک میلیون ریال معادل یکصد هزار تومان می باشد.

ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 چیست؟

برای ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 در تهران و دیگر نقاط کشور مدارک زیر لازم است :

 • وجود کپی شناسنامه و کارت ملی کل اعضای هیئت مدیره، موسسین، سهامداران و بازرسین الزامی است.
 • از سال 99 دیگر نیاز به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نیست.
 • موارد موجود در  قرارداد اعم از آدرس شرکت و مکان سکونت اعضا و کد پستی آن ، سرمایه شرکت ،اسامی اعضا و سهامداران ،درصد سهام هریک از اعضا و سهم الشرکه و سمت هر یک از افراد و موضوع فعالیت شرکت باید حتما با دقت نوشته شود.
 • برای انتخاب نام شرکت باید 5 اسم که حداقل 3 سیلاب باشند و خاص هم باشند به ترتیب اولویت در لیست ثبت شود.
 • باید %35 از سرمایه اولیه شرکت در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس واریز شود. فیش واریز آن مبلغ باید به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.
 • اقرارنامه مدیران تحت عنوان عدم ممنوعیت از فعالیت تجاری و همین طور اقرارنامه بازرسین تحت عنوان نداشتن رابطه نسبی یا سببی با مدیران شرکت لازم بوده.
  تذکر1: پس از چاپ آگهی تاسیس در یکی از انتشارات رسمی کشور شرکت میتواند مبلغ سرمایه خود را افزایش دهد یا مبلغ را به  کل خارج کند.

اشخاص حقوقی نیز همانند اشخاص حقیقی میتوانند سهام دار شرکت سهامی خاص دیگری باشند که در شرف تاسیس است در این حال شخص حقوقی بایستی فردی را به عنوان نماینده به صورت کتبی معرفی نماید .در صورتی که این شخص حقوقی در کشور ثالثی و خارج از کشور ثبت شده باشد میبایست پس از ترجمه گواهی ثبت خود وآن را به تائید وزارت امور خارجه نیز برساند و یک وکیل و وکالتنامه آن وکیل را ضمیمه اسناد ثبتی نماید.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و ایران

برای اطلاع از مراحل ثبت شرکت سهامی خاص بایستی توجه فرمایید که به نکات ثبتی  آن اشراف کامل داشته باشید تا بتوانید با انتخاب درست تک تک مراحل ثبت شرکت را به درستی به پایان آورید.
اولین قدم در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و دیگر نقاط کشور انعقاد قرارداد با موسسه و یا کارشناسان حقوقی موسسات ثبتی است تا در این فرآیند در سریع ترین زمان ممکنه و با کمترین هزینه عملیات ثبت شرکت سهامی خاص شما را به سرانجام رسانند.

در این راستا ثبت ونک به عنوان بزرگترین موسسه حقوقی کشور در کمترین زمان ممکنه و با کمترین هزینه خدمات ثبتی شما را به سر انجام خواهد رسانید بیش از 140 کارشناس خبره موسسه ونک به صورت تلفنی آماده مشاوره ثبتی و پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستند.

دومین قدم در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص تکمیل مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص است که در ذیل به اختصار آورده شده است :

 1. ارائه 5 نام پیشنهادی برای ثبت شرکت که حداقل از 4 سیلاب تشکیل شده باشد از مهمترین مراحل ایتدایی ثبت شرکت سهامی خاص می باشد. نام های پیشنهادی بهتر است از یک یا چند اسم خاص تشکیل شده باشد و در آن استفاده از کلمه ایران مجاز نیست.
  ثانیا در آن نباید از کلمات خارجی و بی محتوا و بی معنی استفاده شده باشد و در نهایتنام شرکت نباید تکراری و مشابه نام دیگر شرکت های ثبت شده باشد .
  پس از اعلام 5 نام پیشنهادی از سوی شما کارشناسان ثبت شرکت با ترتیب اولویت نام های پیشنهادی شما را بررسی نموده و اولین نام که قابل ثبت باشد برای مدت 90 روز به نام شما رزرو میگردد.
  در این میان شما فرصت دارید با تکمیل بقیه مداراک و اسناد لازمه فرآیند ثبت شرکت خود را به پایان رسانید.
 2. یکی دیگر از مراحل مهم تهیه و تنظیم اساسنامه شرکت سهامی خاص و قوانین جاری کشور و تکمیل و امضا تمامی صفحات آن توسط متقاضیان و سهامداران ثبت شرکت .
  لازم به ذکر است کارشناسان موسسه حقوقی ثبت ونک به سرعت و کمتر از دو ساعت اساسنامه شما را به صورت مشاوره تلفنی تهیه و برای شما جهت امضا ارسای و یا پست و یا ایمیل مینمایند .
  به پیوست اساسنامه شرکت اوراق تقاضانامه ثبت شرکت و دیگر اسناد مورد نیاز نیز برایتان ارسال خواهد شد و شما می بایست پس از امضا و اثر انگشت تمامی صفحات و تائید اصالت امضا تمامی سهامداران توسط مدیر عامل در حضور وکیل موسسه آنرا جهت انجام امور ثبتی برای موسسه حقوقی ونک ارسال نمایید.
 3. ثبت مدارک در دبیرخانه مدارک خود و شرکت را تحویل کارشناس متخصص می دهید که به اداره مربوطه دهد و در دبیر خانه ثبت شوند.
 4. بررسی اداره ثبت در این قدم مامور اداره ثبت مدارکی که از سمت شما ارسال می شود را بررسی می کند و نظر خود را در نهایت اعلام می کند.
  بعد از اعلام نظر اگر در مدارک شما نقص وجود داشته باشد آن را باید برطرف کرده و مجدد ارسال کنید تا زمانی که تائید شود.

ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه های ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 در تهران و دیگر نقاط ایران

هزینه ثبت یک شرکت سهامی خاص در تهران و دیگر نقاط کشور در سال 1401 نیز مانند سال 99 از دو قسمت تشکیل شده است اول هزینه های واریزی شما به اداره ثبت شرکت ها همزمان با طی مراحل کار و دوم هزینه وکالت موسسه حقوقی ثبت ونک و یا وکلای ثبتی شما می باشد .
موسسه حقوقی ثبت ونک برای ثبت شرکت سهامی خاص در سال 1401 مبلغ دویست هزار تومان برای تنظیم و تحویل مدارک به عنوان دستمزد در نظر گرفته است .

حال میتوانید خود شرکت مورد نظر را ثبت و یا از کارشناسان خبره موسسه حقوقی ونک کمک بگیرید در هر حال اگر تصمیم به مورد اول دارید با مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و کامل کردن فرم های مربوطه شما می بایست فقط هزینه های دفتری و چاپ آگهی روزنامه رسمی را بپردازید که در سال 1401 برای حداقل سرمایه با حداقل موضوع شرکت در حدود 400 هزار تومان است.
ولیکن این عملیات کمی تخصصی و شاید برای شما گیج کننده باشد .

لازم به ذکر است اگر سرمایه اولیه شرکت بیشتر یا موضوع خاص تر باشد طبیعتا کمی هزینه ها بیشتر می شود.
اما اگر تصمیم دارید که از موسسات حقوقی مانند ثبت ونک و خدماتشان بهره ببرید و بدون صرف وقت و نیاز به آشنایی با قوانین و استرس کار شما توسط کارشناسان متخصص انجام گیرد ، یک مبلغ کارمزد موسسه که تعرفه آن برای ثبت شرکت سهامی خاص مشخص است به آن اضافه می گردد.

سوال پرتکرار : بین شرکت سهامی خاص و سهامی عام چه تفاوت هایی است ؟

یکی از پر تکرارترین سوالات در زمان ثبت شرکت سهامی خاص با آن مواجه هستیم این است که تفاوت بین شرکت سهامی خاص و سهامی عام در چیست و آیا میتوان این دو شرکت را به یکدیگر تبدیل نمود یا خیر ؟ در جواب این سوال باید بگویم شرکت سهامی خاص چهار تفاوت فاحش و وجه اختلاف با سهامی عام دارد :

 1. در شرکت سهامی خاص پس از نام شرکت عبارت ” سهامی خاص ” و در شرکت سهامی عام پس از نان شرکت عبارت ” سهامی عام ” اجبارا بایستی ذکر گردد تا طرفین مراودات اقتصادی این شرکت ها از نوع سهامی بودن ماهیت این شرکت ها مطلع گردند.
 2. در شرکت سهامی خاص تمامی سرمایه توسط موسسین شرکت تامین میگردد در حالی که در شرکت سهامی خاص بخشی از سرمایه را موسسین و بخشی دیگر به وسیله پذیره نویسی از عموم مردم علاقه مند تامین میگردد.
 3. تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص حداقل سه نفر و سرمایه حداقل یکصد هزار تومان در حالی که در شرکت سهامی عام تعداد شرکا حداقل 5 نفر و سرمایه حداقل پانصد هزار تومان می باشد.
 4. شرکت های سهامی عام میتوانند سهام خود را در بورس عرضه نمایند در حالی که این امکان برای شرکت های سهامی خاص وجود ندارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر و خوانده مقاله کاملتر تفاوت های شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام کلیک نمایید تا به مقاله مربوطه ارجاع داده شوید.

اساسنامه شرکت سهامی خاص شامل چه مواردی است؟

اساسنامه شرکت سهامی خاص در برگیرنده عمده وظایف و حدود اختیارات مدیران و موسسین در شرایط مختلف می باشد در این میان برخی از مفاد و ماده های اساسنامه قابل تامل بوده و از آنجا که اکثر مدیران این اساسنامه را به طور کامل مطالعه نمیکنند حسب تجربه اهم برخی از نکات آنرا در ذیل آورده ام :

 1. در اساسنامه ثبت شرکت سهامی خاص همانند دیگر اساسنامه ها می بایست نام شرکت و نوع فعالیت آن شرکت به صورت صریح و واضح تماما و کامل ذکر گردیده و همچنین اطلاعات محل  و آدرس و کد پستی شرکت به وضوع ذکر گردد.
 2. میزان تمامی سرمایه اولیه شرکت سهامی خاص در شرف تاسیس اعم از نقدی و غیر نقدی می بایست ذکر و تعداد سهام و میزان سرمایه اسمی شرکت نیز به وضوح بیان گردد.
 3. نحوه افزایش و کاهش سرمایه و شرایط حاکم در این خصوص به وضوح ذکر و به جزئیات اشاره شود.
 4. نحوه تبدیل سهام از سهام بی نام به سهام با نام و یا ممتاز کاملا شرح داده شود.
 5. تمامی قوانین در خصوص تشکیل مجامع عمومی و … باید به صورت واضح و کامل درج گردد.
 6. مشخصات و اطلاعات مدیران فعلی و آدرس محل سکونت و همین طور میزان و حدود اختیارات آن ها به علاوه نحوه تعیین جایگزین برای آن ها باید به صورت شفاف اعلام گردد.
 7. علاوه بر آن مشخصات و اطلاعات بازرسین و مدت فعالیت آن ها و نحوه آن نیز باید به طور کامل ذکر شود.
 8. دوره سال مالی شرکت باید به وضوح  ذکر شود.
 9. این که شرکت چطور انحلال پیدا می کند و شرایط آن نیز باید به طور کلی توضیح داده شود.

اظهارنامه ثبت شرکت سهامی خاص شامل چه نکاتی است؟

اظهار نامه ثبت شرکت سهامی خاص نیز شامل قسمت های مختلفی است که در ذیل به اشارت آورده شده است در این میان ماده 7 قانون تجارت الزامات زیر را در اظهارنامه تعیین نموده است :

 1. اظهارنامه باید شامل اسم شرکت، مکان شعبه مرکزی و باقی شعبه های آن، موضوع فعالیت و اطلاعات کامل موسسان شرکت به طور خوانا و صریح باشد.
 2. میزان سرمایه شرکت در شرف تاسیس اعم از نقدی و غیر نقدی باید در اظهارنامه قید و هر مقدار سرمایه نقد و سرمایه غیر نقد وجود دارد به ضورت دقیق آورده شود.
 3. میزان مبلغ اسمی هر سهم و همینطور میزان تعهد سهامداران نسبت به سهام با نام و بی نام نیز باید به صورت جز به جز ذکر و مشخص گردد.
 4. مقدار پولی که هر کدام از موسسان تعهد دارند که پرداخت کنند با اسم بانک و شماره حسابی که پول ها در آن حساب واریز شده باید حتما در اظهارنامه شرکت قید گردد.
تغییرات در شرکت سهامی خاص در چه مواردی ممکن است ؟

تغییرات شرکت سهامی خاص نیز به مانند دیگر شرکت ها در تمامی ارکان آن امکان پذیر است و موسسین و مدیران شرکت میتوانند حتی نوع شرکت و نام و محل شرکت و … را تغییر دهند در این خصوص مقاله ای به تفضیل و با تاکید بر تک تک موارد”  تغییرات شرکت ”  سهامی خاص نوشته ام که شما را به مطالعه آن دعوت می نمایم.
برای اطلاع از نحوه ثبت تغییرات شرکت نیز میتوانید مقاله ” ثبت تغییرات شرکت ” را مطالعه فرمایید .

امیدوارم توانسته باشیم در این مقاله شما را با مفهوم و هزینه و مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران و دیگر نقاط ایران و نکات و هزینه های آن آشنا کرده باشیم . در صورت داشتن هرگونه سوالی کارشناسان خبره موسسه ثبت ونک به صورت مشاوره تلفنی رایگان آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان در حوزه ثبت شرکت هستند.

برای کسب اطلاع در مورد ” نحوه تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام  ” مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه ثبت شرکت مراجعه فرمایید .

ثبت ونک
ثبت ونک آماده مشاوره رایگان به شما در کلیه امور ثبتی

لطفا ما را در اینستاگرام ثبت ونک دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟