null

ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند و علامت تجاری چیست و برای چه بایستی انجام شود ؟ علامت تجاری را با چه مدارکی ثبت نماییم و چه میزان هزینه برای ثبت برند باید انجام دهیم و سوالاتی از این قبیل را بارها از مشتریان محترم مجموعه بزرگ موسسه حقوقی ثبت ونک به کرات شنیده ام. در این مقاله قصد داریم به اختصار به تعریف ثبت برند و علامت تجاری پرداخته و سپس به سوالات شما خواننده محترم به تفضیل پاسخ دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه شوید.

با افزایش تعداد کارخانجات تولیدی و مشابهت محصولات عرضه شده در بازار ، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که محصولات خود را با نامی ویژه نسبت به محصولات مشابه کارخانه خود و یا محصولات مشابه رقبا ، مجزا نمایند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار بدست آورند از این رو عرضه کنندگان محصولات و خدمات با ثبت برند و علامت تجاری و  درج آن علامت منحصر به خود بر روی محصولاتشان سعی در تفکیک و شاخص نمودن محصول خود از محصولات مشابه نمودند تا اعتماد بیشتر مشتریان خود را از منظر کیفیت بدست آورند.

از زمان ثبت برند تجاری همانند برند و علامت تجاری مرسدس بنز ، اپل ، سامسونگ و ال جی و … مشتریان دیگر به محض دیدن برند و علامت تجاری با اعتماد به برند محبوبشان کالا را خریداری می نمایند . امروزه کمتر شرکتی وجود دارد که از اهمیت ثبت برند و علامت تجاری مطلع نبوده باشد و اغلب شرکت های بزرگ دنیا در افزایش رتبه ذهنی برند و علامت تجاری خود در ذهن مشتری جنگ های تبلیغاتی با بودجه های کلان میلیارد دلاری را تجربه نموده اند.

حال که با ثبت برند و علامت تجاری به میزان مختصر آشنا شدید لازم است که در همین ابتدا اعلام نماییم موسسه ثبت ونک با بیش از 15000 ثبت برند و علامت تجاری به عنوان بزرگترین موسسه در کشور شناخته شده است از اینرو در صورت وجود هرگونه سوالی در مورد محتوای این مطالب میتوانید با کارشناسان موسسه به شماره تماس 02187790 تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان کارشناسان خبره موسسه ونک بهره مند شوید.

ثبت برند و علامت تجاری

چرایی ثبت لوگو و برند چیست ؟

ثبت برند و علامت تجاری نشانی است که قادر است کالای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص / بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه ها یا اشخاص متمایز نماید

تعریف علامت تجاری ( لوگو )  و نام تجاری ( برند )

تعریف علامت تجاری ( لوگو )  : منظور از ثبت لوگو یا علامت تجاری همان نشانی است که کالا ها و خدمات اشخاص حقیقی و یا حقوقی را از یکدیگر متمایز ساخته و بر روی کالا به صورت واضح و مشخص درج میگردد. علامت جمعی : یعنی هر نشان قابل رویتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت برند و علامت تجاری شده جمعی استفاده میکنند متمایز سازد

تعریف نام تجاری ( برند ) :

برای درک بهتر قبل از ثبت برند و علامت تجاری بایستی درک مناسبی از تعریف نام تجاری یا همان برند نیز داشته باشید . نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد. به عنوان مثال نام محل کسب و مغازه شما که در بازار به این نام شناخته شده اید یا محصولی که بسته بندی کرده و در کل شهر یا کشور توزیع می نمائید .مثلا خودرو بی ام دبیلیو درای نام تجاری بی ام دبیلیو است . نام تجاری به صورت یک نوشته است و معمولا نام کارخانه و شرکت حقیقیی و یا شخص حقوقی را یدک میکشد. حتما می بایست قبلا ثبت نام تجاری شده باشد در غیر اینصورت و در صورتیکه رقیب شما زودتر به این مهم مبادرت ورزد شما دیگر نمی توانید به فروش و توزیع کالا ادامه دهید. در حقیقت اسم تجاری عنوانیه که از شهرت یک تاجر حکایت داره، و شخص تاجر بوسیلۀ اون خودشو معروف و مشهور میکنه. اسم تجاری ممکنه نام خانوادگی خود تاجر و یا یک اسم فانتزی باشه،

تفاوت نام تجاری و علامت تجاری در چیست ؟

برای درک بهتر موضوعات مرتبط با ثبت برند و علامت تجاری بایستی به تفاوت این دو توجه نمود در ذیل 4 تفاوت عمده این دو را به زبان ساده ذکر میکنم :

 1. محل ثبت و مراجع ثبتی این دو با یکدیگر متفاوت است . ثبت برند مانند ثبت شرکت در محل اداره ثبت شرکت ها انجام میپذیرد و برای این منظور می بایست به سامانه ثبت برند مراجعه نمود در حالی که ثبت علامت تجای در سامانه اینترنتی ثبت علامت تجاری به ثبت میرسد.
 2. اعتبار تاریخ ثبت این دو با یکدیگر متفاوت است . مدت اعتبار ثبت علامت تجاری از زمان ثبت نهایی به مدت 10 سال بوده که قابل تمدید برای مدت نامحدود با پرداخت هزینه های مرتبطه می باشد در حالیکه مالک علامت تجاری به مدت سه سال علامت تجاری ثبتی را راکد نماید هر ذینفعی میتواند درخواست لغو ثبت انجام شده و آزاد سازی آنرا به نفع خود نماید .در مورد نام تجاری بایست گفت که نام تجاری هیچ محدودیت زمانی نداشته و پس از ثبت حتی با انحلال آن نیز میتوان از آن استفاده نمود.
 3. تعداد مورد انتخاب نام تجاری و علامت تجاری نیز متفاوت است. مسلما هر شرکتی یک نام تجاری داشته و میتواند به تعداد بسیاری علامت تجای داشته باشد . به عنوان مثال برند پاک وش علامت های تجاری زیادی در زمینه های شوینده خانگی دارد.
 4. این دو در انتقال مالکیت نیز دارای تفاوتی فاحش هستند. صاحبین شرکت میتوانند بدون فروش و انتقال مالکیت شرکت،علامت تجاری خود را به دیگران واگذار نمایند ولی برای انتقال نام تجاری حتما می بایست خود شرکت نیز منتقل گردد.

آیا این امکان وجود دارد که اسم تجاری با اسم شرکت یکی باشد؟ 

برای پاسخ به این سوال به متقاضیان ثبت برند و علامت تجاری باید خاطر نشان کرد که به جز اون مواردی که وزارت عدلیه علائم تجاری رو الزامی میکنه، علامت تجاری اختیاریه. به دلیل اینکه تا این تاریخ نظامنامۀ مادۀ 582 قانون تجارت تهیه و تصویب نشده، نحوۀ ارتباط و شمول و اطلاق اسم تجاری با نام شرکت دچار ابهام شده است .

ثبت برند و علامت تجاری مواد غذایی

مزایای ثبت برند و علامت تجاری

 • تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 •  شرکت ها را قادر می سازد محصولات شان را از یکدیگر متمایز سازند
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند
 • اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها باشند
 • جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی هستند
 • ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشند
 • شرکت ها را تشویق می کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند
 •  ممکن است برای دریافت وام مفید باشند

دلایل حمایت از ثبت برند و علامت تجاری و حقوق ناشی از آن

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استفاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولات رقبا پی برده اند همه آنها اهمیت حمایت از ثبت برند و علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده اند
پس از ثبت برند و علامت تجاری طبق قانون ثبت برند و علامت تجاری شخص / شرکت حق انحصاری پیدا میکند ، به موجب آن میتواند از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری شما هستند در مرکز مالکیت معنوی جلوگیری نمائید
اگر ثبت برند و علامت تجاری انجام نشود چه اتفاقی رخ می دهد؟
شرکت های رقیب از همان علامت تجاری یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه ای است که موجب گمراهی خواهد شد. برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه گذاری در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود.

اگر یکی از رقیبان از ثبت برند و علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری استفاده کند ،ممکن است مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به همان شرکت است و در نتیجه کالای رقیب را خریداری کند.

این امر نه تنها سود شخص / شرکت را کاهش خواهد داد و مشتریان را گمراه خواهد کرد بلکه به شهرت و وجهه آسیب خواهد زد بخصوص اگر محصول رقیب کیفیت نازلی داشته باشد.

میزان موفقیت برند و علامت تجاری در میزان موفقیت کسب و کار

با توجه به ارزش برند و علامت تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکن است در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار داشته باشد ، تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار ضروری است.

بعلاوه تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت های ثالث بسیار آسان تر است و در نتیجه میتواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت / شخص به وجود آورد یا اساس انعقاد یک موافقت نامه اعطای نمایندگی فروش باشد.

شهرت ثبت برند

گاهی اوقاتکه  یک لوگو یا برند  در میان مشتریان از شهرت خوبی برخوردار است ممکن است به منظور دریافت منابع مالی یا وام از موسسات مالی استفاده شود که بطور فزاینده ای از اهمیت علائم برای موفقیت کسب و کار آگاه می شوند
مدت اعتبار قانونی علایم تجاری ثبت شده
مدت اعتبار ثبت لوگو  ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می باشد این مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه مقرر ، قابل تمدید است یک مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می شود برای پرداخت هزینه تمدید با پرداخت جریمه تاخیر در نظر گرفته میشود
علائم تجاری قابل ثبت
هر کلمه ، حرف یا حروف ، عدد ، ترسیمات ، عکس ، شکل ، رنگ ، تصویر ، برچسب یا ترکیب آنها که برای تشخیص کالاها یا خدمات بکار رود ، علامت تجاری محسوب می شود.

در برخی کشورها شعارهای تبلیغاتی نیز ثبت برند و علامت تجاری محسوب می شوند و در ادارات ملی ثبت علائم تجاری به عنوان علامت تجاری ثبت می شوند تعداد روز افزون کشورها اجازه می دهند.شکل هایی از علائم تجاری که قبلا مرسوم نبوده اند نیز ثبت شوند .

از جمله علائم تجاری که قبلا اجازه ثبت نداشته اند :

مانند رنگ ها ، علائم سه بعدی ( شکل ) ، نشان های قابل شنیده ( صداها ) ، نشان های قابل استشمام ( بوها ) با اینحال بسیاری از کشورها برای آنچه که بعنوان علامت تجاری قابل ثبت هستند محدودیت هایی قائل شده اند و عموما اجازه ثبت نشان هایی را می دهند که قابل روئت هستند یا میتوان آن ها را به صورت گرافیک نشان داد
علامت ای تجاری غیر قابل ثبت :
واژه های عام ، برای مثال اگر شرکت شما قصد دارد علامت تجاری ( صندلی ) را برای فروش صندلی ثبت کند ، تقاضانامه ثبت این علامت مردود خواهد شد چون واژه ( صندلی ) واژه عام برای این محصول است

واژه های توصیف کننده:

اینها کلماتی هستند که معمولا در تجارت به منظور توصیف محصول مورد نظر بکار می روند برای مثال : ثبت کلمه شیرین برای شکلات قابل قبول نخواهد بود چون محصول را توصیف می کند در واقع اگر به تولید کننده شکلات برای عرضه محصولاتش حق استفاده انحصاری از کلمه ( شیرین ) داده شود ، کاری ناعادلانه خواهد بود.

واژه هایی کیفی مانند :

سریع ، بهترین ، کلاسیک ، نوآورانه به احتمال مردود خواهند شد مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند در این گونه موارد ، درج عبارتی دال بر اینکه در خصوص آن بخش علامت حق استفاده انحصاری درخواست نمیشود ، ضروری است

ثبت برند و علامت تجاری گمراه کننده :

علائم تجاری هستند که مصرف کننده را نسبت به ماهیت ، کیفیت یا مبدا جغرافیایی محصول گمراه میکنند یا فریب می دهند

برای مثال عرضه مارگارین به بازار با علامت تجاری که تصویر یک گاو داشته باشد مردود خواهد شد. چون علامت موجب گمراهی مصرف کنندگان خواهد شد و مصرف کنندگان به احتمال ، تصور خواهند کرد که این علامت به محصولات لبنی مرتبط است ( مانند کره حیوانی است )

امیدوارم توانسته باشم با زبانی ساده تمامی موارد حوزه ثبت برند و علامت تجاری در تهران و دیگر نقاط ایران را به اختصار برایتان بازگو نمایم در صورت داشتن هرگونه سوال لطفا با کارشناسان تماس بگیرید . شماره تماس و مشاوره رایگان : 02187790

 

اینستاگرام ثبت ونک    لطفا ما را در اینستاگرام ثبت ونک دنبال کنید .

جستجو در پرونده های علائم تجاری: سامانه استعلام برند تجاری ( علامت ) که با کلیک روی تصویر میتوانید وارد شوید

برند 50 -50 چیست؟

برند 50-50 به این معنی است که شما می توانید علامت خود را بین چندین نفر با درصد های مختلف چه حقیقی و چه حقوقی به ثبت برسانید.

چه زمانی برندم به ثبت می رسه ؟

زمانی که اداره مالکیت تشخیص دهد که قوانین مورد نظر رعایت شده است آگهی مروبط به ثبت را منتر و سپس برند ثبت می شود

آیا جهت ثبت برند داشتن شرکت الزامی است؟

خیر ، ثبت برند به دو صورت حقیقی و حقوقی انجام می شود و الزامی به ثبت شرکت نیست.

طبقات در ثبت برند و علامت تجاری چه کاربردی دارند؟

برای ثبت برند شما باید متناسب با نوع کالا و خدمات طبقه محصولات خود را مشخص کنید در قانون ثبت علائم تجاری گروهی از کالاهای همسان را در یک طبقه بندی برند قید نموده اند و کالاهای شما باید در یکی از این طبقات وجود داشته باشد.

حق استفاده از علامت تجاری به چه کسی تعلق می گیرد؟

حق استفاده انحصاری به فردی که آن علامت را ثبت کرده است تعلق دارد.

فهرست