ثبت ونک

تعلیق و ابطال کارت بازرگانی

وقتی شرکتی تجاری ثبت می گردد، مالکین و سهامداران آن می توانند در امر تجارت و بازرگانی در داخل و هم در خارج از کشور فعالیت کنند.
برای انجام این مهم نیاز به اخذ کارت بازرگانی در بخش صادرات کالاست که صدور آن به وسیله اتاق بازرگانی صورت می پذیرد.
موارد تعلیق و ابطال کارت بازرگانی در این فرآیند نیز قابل بررسی است.

با کارت بازرگانی تا چه مبلغ می توان کالا وارد کرد؟

کارت بازرگانی برای بازرگانان و تجاری که در امر واردات و خصوصا صادرات کالا و ارز آوری برای کشور فعالیت خوبی داشته اند، مزیتی مهم است.


گرچه تجار وارد کننده کالا در سال اول بعد از اخذ کارت بازرگانی فقط تا سقف پانصد هزار دلار مجاز به واردات کالا هستند، اما در سالهای بعدی این رقم به میزان دو میلیون دلار افزایش می یابد و چنانچه فعالیت تجاری آنها خوب بوده و یا خوش حسابی داشته باشند، از این سقف هم بالاتر خواهد رفت.

نیاز به مشاوره در امور کارت بازرگانی دارید ؟ همین الان با شماره زیر تماس بگیرید

02187790

چنین فرآیندی متاسفانه برای کارتهای بازرگانی موردی یا همان یکبار مصرف وجود ندارد و به دلیل اجبار دولت به تجار برای واریز کردن ارز حاصل از فروش کالا به سامانه ارزی نیما؛ آنها دیگر ترجیح می دهند تا ارز بدست آمده را در جهت مصارف خود، هزینه و یا پس انداز کنند و بدین خاطر بود که کارتهای بازرگانی موردی و یک بار مصرف رونقی جدی در بین بازرگانان گرفت.
دقیقا به لحاظ وجود چنین وضعیتی است که کارتهای بازرگانی، خصوصا از نوع یک بار مصرف آن، بوسیله افراد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

مطلب مرتبط :   پلمپ دفاتر

تعلیق و ابطال کارت بازرگانی

باطل کردن کارت بازرگانی به دو روش زیر انجام می شود:

1- روش اجباری باطل کردن کارت بازرگانی
در این روش دیگر صحبتی از تمایل فرد حقیقی یا حقوقی برای ابطال کارت نیست و چنانچه تخلف و یا کار غیر قانونی از سوی دارندگان کارت بازرگانی مشاهده شود، این کارت با رعایت تشریفات لازم از سوی اتاقهای بازرگانی یا تعاونی و وزارت صمت بطور موقت و یا دائم باطل می گردد.

یکی از موارد تخلف که منجر به ابطال این کارتها می گردد، جرم قاچاق کالاست که به جز ابطال موقت یا دائم کارت بازرگانی افراد حقیقی یا حقوقی متخلف، محکومیت قضایی و اعمال مجازات مربوط به تخلف انجام شده نیز، متوجه افراد خاطی خواهد شد.

موارد کامل این مورد در ماده 30 قانون امور گمرکی ایران آمده است.
بنابراین اگر تخلف یاد شده از سوی اشخاص حقیقی و یا حقوقی مشاهده گردد؛ حتی اگر یک روز هم از اخذ کارت بازرگانی آنان بیشتر نگذشته باشد، با توجه به پیشنهاد اداره گمرک و در صورتی که اتاق بازرگانی و کمیسیون مربوطه وزارت دارایی و اقتصاد تشخیص دهند، کارتشان یا بصورت دائم و یا موقت با رای دادگاه صالحه، ابطال می گردد.

2- روش اختیاری باطل کردن کارت بازرگانی
اشخاص حقیقی یا حقوقی یا بطور کل تجاری که تمایل به ابطال کارت بازرگانی خود دارند؛ می توانند به اتاق بازرگانی، اتاق تعاون یا ادارات کل صمت شهرستان محل اقامت خود مراجعه نموده و با ارائه مدارک لازم، نسبت به این امر اقدام نمایند.

ابطال کارت بازرگانی

مدارک لازم جهت ابطال کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی و به عبارتی سهامداران و مدیران شرکتهای تجاری دارای هیئت مدیره که قبلا نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام نموده، ولی به دلایلی خواهان ابطال این کارت هستند؛ با ارائه مدارک زیر به ادارات مربوطه می توانند کارت بازرگانی خود را باطل کنند.

 1. ارائه گواهی آخرین اظهارنامه مالیاتی که از سوی اداره مالیات پذیرفته و تایید شده است
 2. اظهارنامه مربوط به باطل شدن ثبت دفاتر تجاری شرکت
 3. تسلیم نمودن اصل کارت بازرگانی
 4. جهت شرکتهای تعاونی، سهامی خاص و عام ارائه صورتجلسه مجمع عمومی و برای دیگر شرکتها ارائه صورتجلسه هیئت مدیره لازم است
 5. افرادی که در صدد باطل نمودن کارت بازرگانی هستند، در صورت انحلال شرکت آن را باید در روزنامه رسمی اعلام نموده و یک نسخه از آن را ارائه دهند.

مطلب مرتبط : ثبت شرکت در تهران

مدارک لازم جهت باطل کردن کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی که پس از اخذ کارت بازرگانی و بعد از مدتی بنا به دلایلی درصدد ابطال کارت بازرگانی خود هستند می توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به این امر اقدام کنند.

 1. تسلیم نمودن اصل کارت بازرگانی
 2. اظهارنامه مربوط به باطل شدن ثبت دفاتر تجاری شرکت
 3. ارائه گواهی آخرین اظهارنامه مالیاتی که از سوی اداره مالیات پذیرفته و تایید شده است
مطلب مرتبط :   اخذ جواز تاسیس

تعلیق کارت بازرگانی چگونه صورت می گیرد؟

روش تعلیق تنها در صورتی رخ می دهد که کارت بازرگانی تجار یا بازرگانان حقیقی و حقوقی مفقود و یا سرقت شده و آنان با مراجعه به مراکز مربوطه، درخواست تعلیق این کارت را می کنند تا به این وسیله مانع سوء استفاده های احتمالی از کارتشان شوند.

اشخاص حقیقی و حقوقی پس از اخذ کارت بازرگانی، تا زمانی که آن کارت را در اختیار دارند؛ می توانند از مزایای آن استفاده نمایند و در صورت مفقود و یا سرقت شدن کارت، باید در اسرع وقت موضوع مفقودی و یا سرقت کارت بازرگانی خود را به مراجع مربوطه بصورت کتبی اعلام نمایند؛ در غیر این صورت عواقب این سهل انگاری متوجه آنان خواهد بود.

مطلب مرتبط : ثبت تغییرات شرکت

مواردی که باید جهت تعلیق کارت بازرگانی انجام گیرد
 • در هر دو صورت سرقت یا مفقودی کارت بازرگانی، باید به اداره آگاهی نیروی انتظامی اطلاع داده شود
 • تحویل درخواست کتبی به مرجع صادر کننده کارت، یا ارسال از طریق سامانه اتاقهای تعاون و بازرگانی و یا وزارت صمت
 • در روزنامه های کثیر الانتشار، موضوع سرقت یا مفقودی کارت بازرگانی را آگهی شود

ثبت ونک

مشاورین ثبت ونک همواره شما را در انجام امور ثبتی اداری راهنمایی خواهند نمود.
جهت مشاوره رایگان با شماره 02187790 تماس بگیرید.
در اینستاگرام ثبت ونک ، به ما بپیوندید.

نیازه به مشاوره رایگان دارید؟
همین الان تماس بگیرید

درخواست مشاوره

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟