نحوه انتخاب مدیران در شرکت مسئولیت محدود و نحوه توزیع سود

انتخاب مدیران در هر شرکتی امری مهم و ضروری است.در شرکت های با مسئولیت محدود می توان از هیئت مدیره دو نفره شامل یک مدیرعامل و یک رئیس هیئت مدیره استفاده نمود.

البته در صورتیکه بخواهید فقط با یک مدیر شرکت را به ثبت برسانید به این نوع شرکت ، شرکت تک مدیرعاملی اطلاق می گردد و این نوع شرکت فاقد هیئت مدیره می باشد. در قانون برای شرکت های با مسئولیت محدود الزامی برای تعیین بازرس مشخص نشده و فقط در صورتیکه تعداد شرکا بالای 12 نفر باشد نیاز به تعیین هیئت نظار می باشد.

در خصوص میزان سهم الشرکه و درصد مشارکت و تقسیم سود به هر ترتیبی که شرکا در روز نخست و مجمع عمومی موسس تصمیم بگیرند قابل اجراست و چون میزان شراکت افراد بر اساس سهم الشرکه و ریال محاسبه می گردد حتی می توان زیر یک درصد (برای مثال 1000 ریال) را برای شریکی در نظر گرفت.

سمت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود

ضمنا هر یک از سمت های نامبرده می توانند به صورت خارج از شرکا نیز انتصاب گردند. توجه داشته باشید تصمیمات هیئت مدیره همواره بر اساس اکثریت حاضر در جلسه اتخاذ می گردد ( مگر در اساسنامه ترتیب دیگری پیش بینی شده باشد) و حق امضا و دارنده سمت هایی چون رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل تفاوتی در حق رای با سایر اعضای هیئت مدیره نخواهد داشت.

حق امضا در این نوع شرکت می تواند به صورت منفرد یا مشترک یا حتی جمعی باشد و هیچ اجبار و قانون خاصی در این خصوص وجود ندارد. فقط می توان امضای اوراق و اسناد بهادار و تعهدآور از قبیل چک و سفته و بروات را از امضای قراردادها و اوراق عادی جدا و برای هر یک حق امضای جداگانه ای تعریف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟