ثبت ونک

مدت زمان لازم برای ثبت برند و علامت تجاری ( لوگو )

مدت زمان لازم برای ثبت برند و علامت تجاری ( لوگو ) در سال 1402چه مقدار است

اکثر متقاضیان ثبت برند و لوگو در ابتدا این سوال را دارن که مدت زمان لازم برای ثبت برند و علامت تجاری ( لوگو ) چقدر است؟
از آنجا که این سوال نیز یکی از سوالات پرتکرار مراجعین و متقاضیان مجترم ثبت لوگو می باشد بر آن شدیم که این مقاله را تهیه نماییم.

برای آنکه بتوانید زمان ثبت برند را بهتر تخمین بزنید در ابتدا لازم است با فرآیند ثبت برند آشنا باشید در این خصوص نیز قبلا مقاله ای در این سایت نوشته ام که توصیه میکنم حتما ابتدا مقاله ثبت برند و علامت تجاری (لوگو ) را مطالعه فرمایید و سپس با مراحل ثبت برند آشنا شوید .
حال بپردازیم به این سوال که مدت زمان لازم برای ثبت لوگو چه مقدار است . پس از شما دعوت میکنیم که تاپایان مقاله با ما همراه شوید.

همانگونه که در مقالات قبلی اشاره کردیم فرآیند ثبت برند و علامت تجاری از پیچیدگی های زیادی برخوردار بوده و بارها و بارها به دلایل مختلفی ازجمله نقص مدارک ، اعتراض اشخاص ثالث و … پرونده متقاضیان عودت داده میشود و از جانب کارشناسان اداره ثبت اختراعات و مالکیت معنوی ریجکت میگردد .

با توجه به نیاز به مراجعات مکرر و پیگیری های سنگین ثبت برند و علامت تجاری ، اداره ثبت مالکیت های معنوی بر آن شد که از سال 1398 کلیه فرآیند ثبت برند را به صورت الکترونیکی و بر روی سامانه ثبت برند به انجام میرساند و این نیز علاوه بر ایجاد راحتی کار پیگیری پرونده برای متقاضیان ، به علت عدم مکالمه مستقیم با کارشناسان پرونده بر پیچیدگی موضوع برای متقاضیانی که برفرآیند مسلط نیستند افزوده است تا جاییکه در برخی مواقع بیش از یکسال ثبت برند به دلیل مغایرت ها و نقص پرونده و … بارها با خطای کارشناسان مربوطه مواجه میگردد .
پس به تاکید توصیه میکنیم اگر خودتان قصد ثبت برند و لوگو را دارید حتما مقالات فوق را قبل از اقدام کاملا مطالعه فرمایید تا مدت زمان ثبت برند و علامت تجاری ( لوگو ) را به حداقل میزان کاهش دهید.

عوامل تاثیر گذار در مدت زمان لازم در ثبت برند و لوگو به شرح ذیل می باشد که به ترتیب توضیح خواهم داد.

مدت زمان لازم برای ثبت برند در مرحله ثبت اظهارنامه برند

از آنجا که اولین مرحله ثبت برند تکمیل اظهارنامه ثبت برند در سامانه مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir میباشد از اینرو به شدت توصیه میکنیم پس از عضویت در سامانه در هنگام تنظیم و تکمیل اظهارنامه کمال دقت را در نظر بگیرید.
زیرا به طور متوسط و معمول 48 ساعت زمان میبرد در ایام کاری تا اظهارنامه ثبت برند در کارتابل طبقه بندی سازمان قرارگرفته و برای انجام مراحل بعدی آماده سازی گردد.

در صورتیکه به هر نحوی در این مرحله دچار خطا در تنظیم اظهارنامه باشید بلافاصله اظهارنامه شما توسط کارشناسان در دو وضعیت 1- اخطار در نقص پرونده ثبت برند 2- رد پرونده ثبت برند پیش آید که پس از انجام اصلاحات از سوی متقاضی حد اقل رسیدگی مجدد تا 7 روز و یا بیشتر بر حسب تجربه کارشناسان موسسه ونک زمان خواهد برد.
هر بار که این خطا در تکمیل اظهارنامه بوجود آیند رسیدگی مجدد آن زمان بیشتری خواهد برد.

پس سعی نمایید با دقت و مشاوره از کارشناسان خبره این فرآیند را در همان 48 ساعته اول نهایی نمایید. برای مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان خبره موسسه حقوقی ثبت ونک به شماره تلفن 02187790 تماس گرفته و از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید.

مدت زمان لازم برای ثبت برند در مرحله روزنامه رسمی اول

در صورتیکه پس از ثبت اظهارنامه با پیغام” آگهی روزنامه مرحله اول ” مواجه شدید به این معنی است که از مدت زمان لازم برای ثبت برند در مرحله ثبت اظهارنامه برند عبور کرده اید . حال برای کارشناسان محترم اداره ثبت مالکیت معنوی اطمینان حاصل نمایند که برند مورد تقاضای متقاضی با برند های ثبتی قبلی مشابهت نداشته و بر روی آن اعتراضی قرار نمیگیرد، متقاضی می بایست برند مورد تقاضا را در روزنامه رسمی برای بار اول آگهی نماید . در این مرحله که یکی از زمان بر ترین مراحل ثبت برند و لوگو و علامت تجاری می باشد متقاضی بایستی پس از آگهی برند برای مدت 31 روز صبر نماید.

پس از اتمام مدت 31 روز از تاریخ درج آگهی اول در روزنامه رسمی کشور در صورتیکه برند مورد تقاضای ثبت از سوی اشخاص ثالث مورد اعتراض قرار نگیرد این مرحله نیز با گذشت 31 روز مذکور به پایان رسیده است و درصورتیکه مورد اعتراض اشخاص ثالث قرارگیرد ، اعتراضیه اشخاص ثالث به کمیسیون ثبت برند اداره مالکیت های صنعتی ارجاع میگردد و زین پس در حدود 3 ماه حداقل رسیدگی به اعتراض زمان میبرد.

مدت زمان ثبت علامت در مرحله روزنامه رسمی دوم

اگر برند مورد تقاضای متقاضی از مرحله دوم بدون اعتراض خارج شود ، متقاضی میتواند برای درج آگهی دوم ثبت برند در روزنامه رسمی اقدام نماید. پس از درخواست و پرداخت هزینه های درج آگهی نوبت دوم که معمولا 7 روز زمان میبرد و 20 روز پس از آگهی دوم اگر اعتراضی از سوی اشخاص ثالث درج نگردد .برند متقاضی ثبت شده و متقاضی میتواند برای دریافت سند قطعی برند ثبت شده در 30 روز بعد اقدام نماید.

برخی از متقاضیان به کرات این سوال را مطرح مینمایند که چرا پس از تائید کارشناسان می بایست دو نوبت آگهی را در روزنامه رسمی درج نمود برای پاسخ به این سوال باید به طور مختصر گفت که از آنجا که برند جزو دارایی های ارزشمند هر شرکت می باشد و برای رشد آن هزینه های بسیاری از سوی مالکین برند صورت پذیرفته از اینرو اداره ثبت مالکیت معنوی کشور به احترام زحمات فعالین اقتصادی کشور و همینطور جلوگیری از سواستفاده افراد سود جو از ثبت برند های مشابه برای اغفال مشتریان ، در روندی درست علاوه بر کنترل کامل مدارک و مشابهت های برند متقاضی ثبت با برند های قبلی توسط کارشناسان خود سازمان این حق را برای صاحبین برند نیز درنظر گرفته که ایشان نیز با کنترل برند های درحال ثبت از حقوق و دارایی ارزشمند شرکت خود بتوانند دفاع نمایند.
و این مهم باعث افزایش مدت زمان لازم برای ثبت برند و علامت تجاری ( لوگو ) گردیده است.

برای درک بیشتر توصیه میکنم به تعریف برند توجه فرمایید.با دقت در تعریف برند درکی صحیح در مورد علت افزایش مدت زمان لازم برای ثبت برند در دو مرحله آگهی روزنامه رسمی خواهید داشت.

تعریف برند و درک ارتباط آن با مدت زمان ثبت برند و علامت

برای درک بهتر مدت زمان لازم برای ثبت برند و لوگو بایستی در ابتدا با تعریف برند آشنا شوید تا بدانید که چرا اظهارنامه و یا آگهی اولیه روزنامه رسمی را چاپ مینمایند و چرا حق اعتراض اشخاص ثالث برای اداره ثبت اختراعات و مالکیت معنوی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

برند یا مارک یا علامت تجاری یا لوگو چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت علامت تجاری یا لوگو و یا نشان تجاری دقیقا همان نشانی است که برای تمایز محصولات یک عرضه کننده بر روی آن محصول درج میگردد و خریداران با دیدن آن نشان این کالا را میتوانند به اعتبار آن نشان خریداری نمایند و از کالا های مشابه تفکیک کنند.
برند نیز مانند لوگو است ولیکن بیشتر در لغت برند تاکید بر اثری است که نشان تجاری بر روی ذهن مشتری ایجاد می نماید و جایگاهی که مشتری در ذهن خود در مورد این نشان بر میگزیند را نیز شامل میگردد.

برای درک بهتر این موضوع نشان سیب گاز خورده اپل را میتوان نشان تجاری و یا مارک و یا علامت تجاری نامید ولیکن رتبه ذهنی این نشان برای اکثر خریداران گوشی هوشمند در دنیا در این صنعت رتبه شماره یک است و گفته میشود اپل دارای برند معتبری است . در واژه برند تاثیر پذیری ذهنی و روحی مشتری نیز نهفته است.

در زمان ثبت برند یا لوگو تمامی این کلمات را میتوان با معنی یکسانی در نظر گرفت پس با این مقدمه تعریف برند به شکل زیر خواهد بود :
نام تجاری وجه تمایز تفکیک محصولات مشابه از یکدیگر است و بادرک خریداران از نام تجاری ، کیفیت و اعتبار محصول توسط خریداران پیش بینی میگردد .

به عبارتی دیگر مارک ، طبق تعریف ، روشی بازاریابی است که در آن یک شرکت نام ، نماد یا طرحی را ایجاد می کند که متعلق به شرکت می باشد.
این امر به شناسایی محصول و تمایز آن از سایر محصولات و خدمات کمک می کند. برند یا مارک تجاری از این جهت مهم است که نه تنها باعث ایجاد تأثیرات به یاد ماندنی در مصرف کنندگان می شود بلکه به مشتریان و مشتریان شما این امکان را می دهد تا بدانند چه انتظاری از شرکت شما دارند.
این راهی برای تشخیص خود از رقبا و مشخص کردن این است که چه پیشنهادی شما را به انتخاب بهتر تبدیل می کند. نام تجاری شما به گونه ای ساخته شده است که نمایانگر میزان موفقیت تاجر و یا شرکت در ذهن مشتری مطابق با خواسته مشتری است.

راهکارهای بسیاری وجود دارد که برای توسعه نام تجاری  مورد استفاده قرار می گیرند از جمله تبلیغات ، خدمات به مشتریان ، کالاهای تبلیغاتی ، اعتبار و آرم. همه این عناصر با هم کار می کنند تا نهایتا یک برند یا نشان یا علامت تجاری را اعتبار بخشند و مورد توجه مشتریان قرار دهند .
این راهکارها غالبا بسیار پرهزینه بوده و هزینه های زیادی را برای مالک برند ایجاد می نماید تا ایشان بتواند برند خود را به عنوان یک برند شناخته شده و مورد اطمینان به مشتریان عرضه نماید.

مشتریان با اعتبار یک برند حاظر هستند میزان مبالغ خرید کالا را کم یا زیاد نمایند در مثال فوق اگر بر روی یک گوشی هوشمند برند اپل قرار گرفته باشد خریداران با اعتبار این نشان و برند حاضر به پرداخت مبلغ بالایی برای خرید این گوشی هوشمند هستند.

با این مثال فرض کنیم فردی سود جو برندی نزدیک به این برند را ثبت نماید بطوری که مشتری به راحتی نتواند این دو برند را از هم تفکیک نماید حال چه بر سر مشتری و چه بر سر برند اپل خواهد آماد به راحتی میتوان تصور شد که چی میزان میتوان در صورت عدم دقت در ثبت برند هزینه های سرسام آوری را متوجه شرکت ها و مشتریان و خریداران نمود.

ارتباط بین تعریف و مدت ثبت برند

امید است توانسته باشیم در این مقاله شما را با مدت زمان لازم برای ثبت برند و علامت تجاری ( لوگو ) آشنا نموده باشیم و مسائل تاثیر گذار در این حوزه را مورد بحث قرار داده باشیم.
در این میان در صورت وجود هرگونه ابهام و سوالی میتوانید با کارشناسان خبره ثبت ونک تماس گرفته و از مشاوره رایگان بیش از 140 کارشناس ثبتی بهره مند گردید.

ثبت ونک با بیش از 15000 برند ثبت شده مطرح در کشور رکورددار ثبت بند در میان موسسات حقوقی کشور بوده که تا کنون خدمات ثبت برند را در کوتاه ترین زمان ممکنه ارائه میدهد .
خرسند خواهیم بود تا شایسته خدمترسانی به شما نیز نصیبمان گردد. ومن ا… التوفیق ( مهدی شعبانی )

لطفا ما را در اینستاگرام ثبت ونک دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟