قبل از آنکه به موضوع ثبت شرکت فناوری اطلاعات IT دانش بنیان بپردازیم در ابتدا لازم میدانیم به توضیحی اجمالی در مورد چند موضوع از جمله تعریف شرکت فناوری اطلاعات و شرکت دانش بنیان پرداخته و سپس به توضیحات کامل مزایای این شرکت خواهیم پرداخت.

ثبت شرکت فناوری اطلاعات it دانش بنیان

برای ثبت شرکت فناوری اطلاعات IT ابتدا می بایست یکی از انواع شرکت در ایران ثبت نمایید .
لازم به یادآوری است که شرکت ها در ایران به 7 نوع مختلف دسته بندی میشوند و برای ثبت شرکت بایست یکی از این انواع انتخاب شود که عبارتند از

  1. شرکت سهامی
  2. شرکت با مسئولیت محدود
  3. شرکت تضامنی
  4. شرکت تعاونی
  5. شرکت مختلط سهامی
  6. شرکت غیرمختلط سهامی
  7. شرکت نسبی

که در این میان ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص از محبوبیت بیشتری در میان ایرانیان برخوردار است.

انواع شرکت در ایران

اینکه شما کدام یک از انواع شرکت را برای ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات برگزینید نیاز به مشاوره با افراد متخصص ثبتی دارد و لیکن برای این منظور شما میتوانید با ثبت شرکت با مسئولیت محدود و یا ثبت شرکت سهامی خاص به سادگی طی مسیر نمایید .

اگر درخصوص ثبت شرکت با مسئولیت محدود و یا ثبت شرکت سهامی خاص اطلاعات کافی ندارید و تفاوت و مشابهت های این دو شرکت را نمیدانید میتوانید به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.
در ادامه شما را با تعاریف و مزایای شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات ( IT )  گام به گام آشنا خواهیم کرد.

تعریف شرکت فناوری اطلاعات

منظور از شرکت فناوری اطلاعات یا IT به شرکت هایی گفته میشود زمینه فعالیت شرکت به تحقیق و طراحی و پیاده سازی و پشتیبانی و مدیریت سیستم های انتقال و ذخیره سازی اطلاعات بر پایه کامپیوتر اشاره دارد و برای این منظور از نرم افزار ها و سخت افزار های مختلف بهره گیری مینماید.
ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات به طور مختصر به همان ثبت شرکت فناوری اطلاعات که در زمینه تحقیق و توسعه مبانی فعالیت ذکر شده تمرکز نموده اطلاق میگردد.

مطلب مرتبط :   ثبت شرکت نسبی در ایران

در شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات ( IT ) بیشتر تاکید بر انجام امور پیاده سازی و اجرای سخت افزاری و نرم افزاری برنامه های رایانه ای در جهت انتقال اطلاعات و ذخیره سازی اطلاعات در بستر اینترنت و یا اینترانت محلی شرکت ها است .
این شرکت ها بیشتر در حوزه لبه تکنولوژی حرکت میکنند و یا به عبارت دیگر برای انجام امور خود بایستی اطلاعات کامل و به روزی از نرم افزار ها و سخت افزار های رایج دنیا داشته باشند .

پس بسیار فرصت مناسبی دارند که با تقویت واحد تحقیق و توسعه شرکت امکان ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات مهیا سازند .
در ذیل ابتدا به تعریف مختصری از شرکت های دانش بنیان فناوری اطلاعات می پردازیم.
اگر در مورد شرکت های دانش بنیان علاقه مند هستید بیشتر بدانید می توانید مقاله مرتبط با شرکت های دانش بنیان را که قبلا در سایت نوشته شده مطالعه فرمایید :
شرکت دانش بنیان چیست و مزایای آن کدامند؟

تعریف شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات

قبل ازثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات ابتدا به تعریف این شرکت می پردازیم. منظور از شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات ، یک شرکت عادی از انواع شرکت ها که در ابتدای مقاله ذکر گردید است که این شرکت در موضوع فعالیتش ذکر شده باشد که در حوزه فناوری اطلاعات کار خواهد کرد و پس از آنکه شرکت موفق به تقویت و افزایش توان تحقیق و توسعه خود شد تا جایی که بتواند درآمدی از قبال محصولات و یا خدمات ثبت اختراع شده خود و یا ارتقا داده خود ایجاد نماید و در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی دانش بنیان شدن ، میتواند در ارزیابی کارگروه دانش بنیان شرکت نموده و پس از طی مراحل ارزیابی با موفقیت به شرکت دانش بنیان ارتقا یابد.

از آنجا که امروزه شرکت های فناوری اطلاعات در دامنه وسیعی همچون طراحی شبکه های پیچیده کامپیوتری و نصب و راه اندازی برنامه های گوناگون و اطلاع رسانی و روابط عمومی شرکت ها فعال هستند حوزه بسیاری از شرکت های دانش بنیان کشور بر پایه ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات بوده است.

مطلب مرتبط :   مفاهیم کاربردی و تخصصی در حوزه ثبت شرکت

ثبت شرکت دانش بنیان

حال که با مفهوم شرکت فناوری اطلاعات و ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات آشنا شدید نوبت شناخت مزایای این نوع شرکت خواهد بود.

مزایای ثبت شرکت فناوری اطلاعات ( IT )

ثبت شرکت دانش بنیان دارای مزایایی است که به ترتیب آنها را به اختصار توضیح خواهیم داد و سپس به بررسی اجمالی هریک خواهیم پرداخت.

1- با ثبت شرکت دانش بنیان مطابق ماده 5 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ، شامل اخذ کمک های مالی تا 20% از هزینه های تحقیق و پژوهش خود خواهند شد.

2-  با ثبت شرکت دانش بنیان  علاوه بر اخذ کمک مالی مندرج در بند اول شامل اخذ تسهیلات مالی بانکی کم بهره با سود چهار درصد تا سقف یک میلیارد ریال خواهید شد در صورتیکه شرکت دانش بنیان نیاز بیشتری به اخذ تسهیلات مالی داشته باشد ، با نظر کمیته اعتباری صندوق این میزان قابل افزایش  تا سقف سه میلیارد ریال در مرحله بعدی خواهد بود. در خصوص شرکت های تازه ثبت شده در این حوزه مطابق ماده 7 آیین نامه ، این شرکت ها میتوانند برای ثبت اختراع پس از بررسی و تائید طرح تجاری خود وام قرض الحسنه نیز دریافت نمایند.

3- با ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات همچنین میتوانید از طرح لیزینگ کالا ها و خدمات تولیدی محصولات نیز بهره مند شوید در این طرح شرکت مذکور خریدار خود را برای دریافت لیزینگ محصولات و خدمات خود به صندوق اعطای تسهیلات با نرخ بهره ترجیحی معرفی مینماید.

4- با ثبت شرکت دانش بنیان میتوانید از حمایت های صادراتی کالا و خدمات خود از سوی کارگروه برخوردار شوید . این حمایت ها در قالب اخذ استاندارد، مجوز ، نقل و انتقال مالی،خدمات تبلیغاتی ، بازاریابی بین الملل و … می باشد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ثبت شرکت دانش بنیان را مطالعه نمایید.

مطلب مرتبط :   دفاتر اختصاصی ثبت شرکت ها

5-با ثبت شرکت دانش بنیان میتوانید از معافیت های گمرکی و مالیاتی این شرکت ها نیز برخوردار گردید. بر این اساس و مطابق ماده بیست ، بیست و یک آیین نامه اجرایی در آمد حاصل با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزار های فناوری برتر به مدت 15 سال از تاریخ صدور مجوز معاف از مالیات بوده و این شرکت از پرداخت عوارض گمرکی و صادراتی و سود بازرگانی معاف خواهد بود.

6- با ثبت شرکت دانش بنیان ، شرکت میتواند علاوه بر مزایای فوق از پوشش کاهش ضمانت های تسهیلات دریافتی بهره مند گردد.

7 – جوانان ذکور فعال و متخصص در شرکت های دانش بنیان پس از کسب امتیازات لازم با معرفی به یکی از سازمان های دفاعی یا دولتی کشور و پس از اجرای طرح های تحقیق و توسعه ، معاف از خدمت شده و کارت پایان خدمت ایشان صادر خواهد شد.

شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات

شرکت های فناوری اطلاعات  همانند دیگر شرکت های متقاضی دانش بنیان بایستی دارای دو شاخص عمومی و اختصاصی باشند که به تفضیل در مقاله ثبت شرکت دانش بنیان توضیح داده شده است و میتوانید با مراجعه به این مقاله از شرایط عمومی و اختصاصی آگاه شوید.

ثبت ونک

امید است توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در این خصوص به شما خواننده محترم عرضه داریم.
در آخر لازم به ذکر است موسسه حقوقی ثبت ونک با بیش از دو قرن سابقه فعالیت و از یکصد ثبت شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات آماده پاسخگویی به هرگونه سوالات و ابهامات شما عزیزان می باشد و بیش از یکصد و چهل کارشناس خبره ثبتی به صورت حضوری و تلفنی به رایگان پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان هستند .  در صورت داشتن هرگونه سوال لطفا با کارشناسان خبره موسسه ثبت ونک تماس  و از  مشاوره رایگان : 02187790 آنها استفاده نمایید.

لطفا ما را در اینستاگرام ثبت ونک دنبال کنید .

نیازه به مشاوره رایگان دارید؟
همین الان تماس بگیرید

درخواست مشاوره

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟